JANOSCH VE MUTLU DÜNYASI – Sanem Erdem

bannerjanosh

Hayat hiç kolay değil; sıkıntılar, acılar, kötülükler, engellerle dolu pek çoğumuz için. Bazılarımız kolay yaşamlar sürerken, bazılarımız da henüz çocukken dünyanın sert yüzüyle karşı karşıya kalıyor. Janosch adıyla tanınan Horst Eckert da bu talihsiz çocuklardan biri.

1931 yılında doğan Horst Eckert, alkolik bir babanın elinde şiddet görerek büyür. Henüz on üç yaşındayken bir demircinin yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Zor hayatındaki tek kurtuluşu sanatta bulur. Münih Güzel Sanatlar Akademisi’ne girse de, yeteneksiz bulunup okuldan atılır, böylece serbest çizer olarak kariyerine başlar. Bir arkadaşının önerisiyle çocuk kitapları yazıp resimlemeye başlar ve yayıncısının önerisiyle de Janosch adını alır.

Janosch’un çocuk kitaplarında yarattığı dünya da kusursuz değildir. Kahramanlar türlü türlü aksiliklerle, sorunlarla karşılaşıp dururlar. Ama sanki bütün kitaplarında şu mesajı verir: Eğer bir dostunuz varsa, hiçbir şeyden korkmanıza gerek yoktur. Bazen İyi Günler Pembe Burun’da olduğu gibi dostluklar bile sekteye uğrayabilir. Ama gerçek dostların arasını hiç kimsenin bozamayacağını Ayıcık ve Kaplancık kanıtlar.

panama48

Mutluluk, aranması gereken bir şeydir Janosch evreninde. Bunun için yola çıkmak, yolda çeşitli maceralar yaşamak gerekir ve en sonunda varılan yer, kişinin kendi evi olsa da yaşanan deneyimler, tanışılan kişiler insanı değiştirir ve mevcut duruma farklı bir gözle bakmayı sağlar. Vaay, Panama Ne Güzelmiş, yolculukta önemli olan şeyin varılan yer değil, yolculuğun ta kendisi olduğunu anlatır biz okurlara. Haydi Gel Hazine Bulalım da benzer şekilde, asıl hazinenin hayatın güzelliklerinde saklı olduğunu gösterir.

Saklı hazine, Janosch’un öykülerinde sıkça işlenen bir motiftir aslında. Öykülere eşlik eden çizimlerde, içinde bir harita bulunan bir şişe belirir sık sık. Anlatıcı, kahramanlarını uyarmaya çalışsa da onların dikkatini çekemez bir türlü. Bunun gibi daha birçok ufak ayrıntı, dikkatli okurların keşfetmesi için çizimlere gizlenmiştir.

Hayat hiç kolay değil; ama sanat, edebiyat ve dostlar olduğu sürece zorluklara katlanılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s