EDEBİYATTAKİ GÜÇLÜ KIZ ÇOCUKLARI: ÇALISÜPÜRGESİ – Sanem Erdem

sabinebanenr

Küçükken siz de koltuk minderlerinden kendinize ev veya kale yapar mıydınız? Ben yapardım, ama benim yaptığım şey daha çok hareketli bir ev, yani karavandı. Oyuncaklarımı yanıma alıp dünyayı gezdiğimi hayal ederdim. Gezilerimde yetişkinlere yer yoktu, kendi gözüyle dünyayı anlamaya çalışan bir çocuktum sadece. Bu yüzden seyahat eden çocuklarla ilgili kitapları ilgiyle okur, çizgi filmleri merakla seyrederdim.

Bir de yalnız, daha doğrusu başlarında yetişkinler olmadan yaşayan çocuklar ilgimi çekerdi. Pippi Uzunçorap mesela, kendi evinde kuralsız programsız yaşayan küçük bir kız çocuğuydu. Ama bir süper kahraman kadar güçlüydü o, kendisinden kat kat büyük, iri cüsseli adamları kolayca alt edebilirdi. Yalnız yaşayan herkes için faydalı bir beceriydi bu.

Alman yazar Sabine Bohlmann’ın Çalısüpürgesi serisini okuduğumda aklıma ilk olarak Pippi geldi. Çalısüpürgesi de ailesinden ayrı, hayvanlarıyla yaşayan ve modern dünyanın kurallarından habersiz küçük bir kız, ancak benzerlik burada bitiyor. Çalısüpürgesi insanüstü güçlere sahip olmasa da, küçük yaşta bilgeliğe ulaşmış bir karakter. Hayat, arkadaşlık, sahip olmak, aidiyet gibi çetrefilli konularda oldukça makul görüşler belirtiyor; sanki küçük bir kız çocuğu değil de yaşını başını almış bir kadın var karşımızda!

Ayrıca Çalısüpürgesi’nin bir amacı var: Nehir insanlarından olan anne-babasını bulmak. Çıktığı bu uzun yolculukta edindiği arkadaşlar, öğrendiği bilgiler, yaşadığı maceralar bile Annecik ve Babacık’a duyduğu özlemi dindiremiyor.

Çalısüpürgesi ayrıca altını kalın çizgilerle çizmeksizin okuru düşündüren konulara değinen bir seri. Çevre bilinci edinmek için doğayla iç içe yaşayan bir çocuğun maceralarını okumaktan daha iyi ne olabilir ki?

Yazar Sabine Bohlmann, esprili, zeki ve duygusal bir kahraman yaratarak sadece küçüklere değil, büyük okurlara da özgüven ve iyimserlik duygularını hediye ediyor.

 

©Bu sitede yayımlanan yazıların tüm hakları Kelime Yayınları’na aittir. Yazıların bir bölümü ya da tümü, kaynak gösterilse dahi izinsiz olarak kullanılamaz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s