Çocuklarınıza “Kurbağa ve Murbağa” Okumak için 5 Neden (*)

#Kitap bağımlısının itirafı: Biz ailece “Kurbağa ve Murbağa”nın büyük bir hayranıyız. Arnold Lobel’in sevimli ve neşeli, hem karada hem suda yaşayabilen bu hayvanlarından sık sık alıntı yaparız. Müzikali izledik ve dört yaşındaki çocuğum her fırsatta müzikalin o küçük kısa şarkısını söylüyor. Bana göre, birbirine adanmış bu iki arkadaştan başka daha iyi bir sevgi hikâyesi yoktur.

Bununla birlikte, bu Sevgililer Gününde ve aslında her gün, çocuklarınıza Kurbağa ve Murbağa okumanız için işte size 5 neden:

  1. Sadık ve merhametli arkadaşlar.

Kurbağa ve Murbağa’nın arkadaşlık modelinden daha iyi bir arkadaşlık modeli düşünemiyorum. Birbirleri hakkında endişelenirler. Tehlike olduğunda, tehlikenin karşısında birlikte dururlar. Birbirleri için risk alırlar. Birbirlerine hediyeler verirler ve birlikteliklerinden zevk alırlar. Gerçekten, herkes hayatında kendine Kurbağa ya da Murbağa olacak bir arkadaş edinmeli.

  1. Önemli hayat dersleri verirler.

Kurbağa ve Murbağa oldukça büyük birkaç fikri ele alır. Belki de en önemlisi, çocuklara benliklerini anlamayı ve takdir etmeyi öğretmeleri. Öykülerden biri, her zaman cesur olmak zorunda olmaları gerekmediğini söyler. “Yalnız” öyküsünde, kendine ara sıra biraz zaman ayırmayı istemekte herhangi bir sorun olmadığını öğreniriz. “Bahçe”, sabrın önemini öğretir; “Uçurtma”, biri size bir şeyin imkânsız olduğunu söylese bile, denemeye devam etmeniz için sizi yüreklendirir. Ama kitapların genelindeki en iyi konu, gerçek bir arkadaşın iyi günde ve kötü günde senin yanından ayrılmayacak olmasıdır.

  1. Katılarak gülünecek kadar komikler.

Size, Kurbağa ve Murbağa’daki birbirini takip eden öykülerden herhangi birini okumanız ve gülmemeniz için meydan okuyorum:

  • Mayo
  • Bahar
  • Dondurma

Hepsi tamamıyla gülünç ve tümüyle eğlenceli.

  1. Her yaşa hitap ederler.

Kurbağa ve Murbağa daha küçük yaştaki çocuklar için harika sesli okuma kitapları. Daha uzun bir kitabın içindeki kısa öyküler, ebeveynlerin çocuklarının dikkat süresi ihtiyacını karşılamalarına imkân tanır. Diğer bir taraftan, anaokulu öğrencileri için, çocuk kitaplarıyla şahane bir tanışmadır… Bir ayraç ekleyin ve kendilerini büyük çocuklardan biri gibi hissetsinler. Ve çocuklar ilk kez kendi kendilerine okumayı öğrenmeye başladıklarında, Kurbağa ve Murbağa mükemmel bir “Ben okuyabiliyorum.” seçkisidir. Epey tekrarlama vardır ve metin çoğunlukla tek heceli kelimelerden oluşur – aslında oldukça derin olabilecek öyküler için oldukça etkileyici bir marifet. Önemli not: Bunlar kesinlikle “Ebeveynler de zevk alabilir.” grubuna dahildirler.

  1. Tamamıyla kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz.

Son olarak, Kurbağa ve Murbağa’da tamamen kendimizden bir şeyler bulabilmeyi severiz adeta. Hiçbiri dört dörtlük değildir. Her ikisi de iradeyle mücadele eder. Murbağa oldukça tembeldir (ve kimi zaman çok da neşeli değildir). Mayosunun içindeki görünüşünden utanmıştır. Kurbağa iyi bir korku hikâyesi sever. Ve kimi zaman muziplik etmekten zevk alır. Ama her ikisi de hayatı hafife almanın zevkinin değerini bilir ve birbirlerini oldukları gibi sever.

 

 

Çeviren: Bade Baran

Kaynak: https://medium.com/@hccb/5-reasons-to-read-frog-and-toad-to-your-kids-469c1a58bd39

*Bu yazı Harper Collins Children’s Books paylaşımıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s